MORİKA'BAKIM

Anne Sütü Nasıl Arttırılır? Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Doğumu gerçekleştirip bebeğini kucağına alan anneleri daha önce hiç yapmadıkları yeni bir macera bekliyor: Emzirmek! Emzirmek annelere ve bebeklerine verilen en büyük nimetlerden biri. Emzirmek annelerin doğurmaktan sonraki belki de en büyük yeteneklerinden bir tanesi. Yeni doğan bebeğinizin uzunca bir süre tek gıda kaynağı anne sütü olacak.

Bu nedenle anne sütü bebeğinizin sağlıklı gelişimi için, bebeğinizin ilk gıdası olarak hayati bir önem taşıyor.

Emzirme döneminde anneler bazen bebeklerine yeterince süt verip veremediklerini sorgulayabilir. Annelerin salgıladığı süt miktarı, bebeklere verilen mama ve diğer gıda takviyeleri gibi kontrol edilebilecek bir durumda olmadığından dolayı bu endişeye düşülmesi gayet normaldir.

Emzirme döneminde anneler psikolojik sebeplerle genel olarak bebeğin her durumundan kendilerini mesul tutma eğilimindedirler oysa ki bu yanlış hatalı bir düşünce biçimidir. bebek emdiği sütü çıkarıyorsa, gaz problemi yaşıyorsa, emmek istemiyorsa; anne genelde bu sonuçları kendine bağlar ya da az süt geldiği için bunların yaşandığı algısına kapılır ve suçluluk duygusu hisseder. Bu da esasen kendi içinde bir kısır döngüye dönüşür fakat çok da endişe edilecek bir durum yoktur çoğu zaman. Az süt salgılama durumu genellikle nadir görülen bir şikayet fakat zaman zaman elbette görülebilir. Özellikle besin düzeni ve stresin etkilediği süt miktarı tavsiye edilen beslenme düzenine dönüldüğü zaman tekrar artış gösterir. İşte bu noktada doktorunuza danışarak çeşitli gıda takviyeleriyle anne sütü yapan yiyecekler sayesinde sütünüzü artırabilirsiniz. Peki nedir bu süt yapan yiyecekler ve gıda maddeleri, gelin birlikte göz atalım.

Su

anne sütünü arttıran besinler içinde en temeli sudur. Anne sütünün neredeyse yüzde 90’ı sudan oluşur. Emzirmekte olan annelerin de bu dönemlerinde normal zamanlarda tükettiklerinden daha fazla su içmeleri gerekir. Emzirmekte olan annelerin günde en az 3 – 3.5 litre su içmeleri tavsiye edilir. Bu su alımını ister doğrudan su içerek isterseniz komposto gibi doğal meyve sularıyla karşılayabilirsiniz. Emzirmeden önce 1 – 2 bardak su içmek de sütünüzü arttırabilir.

Yulaf

Yapılan araştırmalar demir eksikliğinin süt üretimini azaltabileceğini ortaya koymuş. Yulaf da içerdiği yoğun demir oranıyla ihtiyacınız olan demiri sağlayabilir ve süt üretiminizi artırabilir. Yulaf aynı zamanda rahatlatıcı bir etkiye sahip ve bu özelliğiyle oksitosin adı verilen ve meme kanallarında sütün ilerlemesini sağlayan hormonu daha çok çalıştırır dolayısıyla sütün kanallarından daha hızlı ilerlemesi de anne sütü arttırıcı bir etkiye sahiptir.

Havuç, süt kanallarını genişleterek anne sütünü arttırabilir

Bazı bitkilerde östrojen hormonuna çok benzeyen ve benzer işlevi gösteren fitoöstrojen adı verilen bir hormon bulunur. Havuç da fitoöstrojen hormonunu yoğun olarak içeren bir yiyecek. Fitoöstrojen hormonunun süt üretimini arttırdığı bilinir. Fitoöstrojen aynı zamanda meme dokusu içinde yer alan süt kanallarını besleyici ve geliştirici bir etkiye sahip. Havuç ayrıca içerdiği yüksek beta karoten içeriğiyle annenin ihtiyacı olan beta karoteni de almasını sağlayan bir bitki. Havucu ister tek başına ister salatalarınıza ilave ederek tüketebilirsiniz.

Arpa, süt salınımını arttırabilir

Son dönemlerde yapılan çalışmalarda arpada yer alan polisakkaritin maddesinin anne sütü salgılanmasında ihtiyaç duyulan prolakatin maddesini tetiklediği görülmüş. Prolaktin maddesi anne memesinde yer alan süt salgılayıcı olan hücreleri uyardığı bilinen bir hormon. Bu süreçte arpa mayasıyla hazırlanmış çeşitli yiyecekler tüketebilir ya da alkolsüz malt içeceklerinden tüketebilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken ise fazla tüketimden kaçınmanız. Çünkü arpa oldukça yüksek kalorili bir besin kaynağı. Anne sütünü arttırma amacıyla çıktığınız yolda hiç yoktan fazla kilolarla uğraşmak iyice canınızı sıkabilir, dolayısıyla arpayı dozunda tüketmek faydalı olacaktır.

Yeşil yapraklı sebzeler anne sütünü arttırabilir

Süt yapan besinler denildiği zaman akla gelen bir diğer yiyecek de yeşil yapraklı sebzelerdir. Özellikle ıspanak başta olmak üzere hemen hemen yeşil yapraklı tüm bitkiler bünyelerinde bulundurdukları fitoöstrojen maddeler sayesinde anne sütünü arttırabilir. Üstelik yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri kalsiyum, demir ve A vitamini bakımından da oldukça zengin olduğundan dolayı anne sütünün kalitesini arttırma potansiyeline de sahip. Günlük beslenme alışkanlığınıza yeşil yapraklı sebzeleri de dahil ederek sütünüzü arttırabilirsiniz.

Meyveler de anne sütünü arttırıcı etkiye sahip

Meyve tüketimi genellikle doğum sonrası hemen önerilmez çünkü bu dönemde anneler gaz sorunu çekebilir. Fakat gaz problemi çözüldükten sonra meyve tüketimi anne sütünü arttırıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca annenin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri almasına yardımcı olur. Süt yapan meyveler denince akla öncelikle ayva, hurma, üzüm, incir, dağ eriği, muz ve elma meyveleri gelir. Ayrıca lifli meyve tüketimi de hem sütün artmasına hem de annenin olası bağırsak sorunlarını hızla yenmesine yardımcı olabilir. Eğer uzun süren gaz problemi yaşıyorsanız bu konuda doktorunuza danışarak meyve tüketip tüketmemeye o zaman karar verebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haftanın En Çok Okunanları

To Top