MORİKA'KARIŞIMLAR

Baobab Yağı Ve Faydaları..

Baobab yağı adı duyulmayan yağlardan biridir. Egzama, sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarına iyi gelmesi, erken yaşlanmayı engellemesi ve göz altı torbalarını yok etmesi baobab yağının faydaları arasındadır.

Baobab ağacı Afrika ve Asya’da yetişen bir ağaçtır. Baobab ağacının meyvesi içindeki tohumların yağı çıkarılarak baobab yağı elde edilir. Ağacın farklı türleri bulunmaktadır. Yüksek ve geniş bir ağaç türüdür.

BAOBAB YAĞI FAYDALARI NELERDİR?

Özellikle cilt için sayısız faydaları vardır. Birçok vitamin maddesi, aminoasitler içerir.

İşte baobab yağı faydaları:

Zarar görmüş cildi besleyerek iyileştirir. Birçok besleyici madde ve vitamin içermesi sebebiyle çeşitli nedenlerle zarar gören cilde iyi gelir. Gözenekleri tıkamadan ve yağlı bir kalıntı bırakmadan cilt tarafından emilir. Cilde pürüzsüzlük verir.

Egzama ve sedef hastalığı gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Kuru kısımları nemlendirir.
Egzama rahatsızlığında kaşıntı oluşumunu azaltır. Sedef hastalığı ve egzama rahatsızlıkları için duştan çıktıktan sonra kullanılabilir.

Vücut çatlaklarını yok eder. Hızlı kilo alıp verme, hamilelik gibi nedenlerden dolayı vücutta çatlaklar oluşabilir. Yağ ile cildin elastikiyeti korunarak çatlaklar yok edilir. Çatlak izlerine iyi gelir. Karın ve göğüs bölgelerinde kullanılarak bu bölgelerdeki çatlaklar giderilir. Aynı zamanda ameliyat sonrası yara izlerini yok eder.

Kollajen üretimini arttırır. Bol miktarda C vitamini içerir. C vitamini içeriğinden dolayı cildin kollajen üretimini hızlandırır. Bu sayede yaşlılık belirtileri azalır.

Diş etlerine yarar sağlar. Ağrılı ve iltihaplı diş etlerini yatıştırır. Diş eti enfeksiyonuna iyi gelir.

Tırnak bakımı sağlar. Tırnakların kolay kırılmasını engeller.

Omega yağ asitleri ile vitamin maddeler içerir. Omega 3, omega 6, omega 9 yağ asitleri ile birlikte A, D, E ve K vitaminlerini bulundurur.

İyi bir masaj yağıdır. Besleyici olması sebebiyle masaj yağı olarak kullanılabilir. Masaj yapmak için 3 yemek kaşığı baobab yağı, yarım fincan jojoba yağı ile karıştırılır. 20 damla lavanta yağı eklenir. Tüm yağlar bir şişeye konularak iyice çalkalanarak karıştırılır. Bu karışım masaj için kullanılabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haftanın En Çok Okunanları

To Top