Genel

Doğurganlığınız Üzerinde Etkisi Olan 5 Faktör

Hepimiz bir kadının yaşının ilerledikçe doğurganlığının azaldığını biliyoruz. Ancak genç yaşlarda bile yaşam tarzı ve seçimleri bir kadının sağlıklı bir bebek sahibi olma şansını etkileyebiliyor. İşte bu faktörlerden bazıları…


Şişmanlık
Uzmanlar fazla kilonun hormon üretimini etkilediğini ve bunun da kadının hamile kalmasını zorlaştırabileceğini söylüyor. 2009 yılında yapılan bir araştırmada, 18 yaşlarında obez olan kadınların, polikistik over sendromu (PCOS) gelişme olasılığının daha yüksek olduğu ve infertilite ile ilgili sorunlar yaşadıkları gözlenmiş. PCOS, üreme çağındaki kadınlar arasında en yaygın hormonal bozukluktur ve infertilitenin önde gelen nedenidir.


Çok zayıf olmak
Çok kilolu olmanın doğurganlığı etkilemesi gibi çok zayıf olmak da düşük doğurganlık demektir. Çok düşük kiloda olan kadınların, açlık ve tokluk hissini kontrol eden hormon olan leptin eksikliği bulunabilir. Leptinin düşük olması menstrual dönemlerin aksamasına neden olur. 2009’da Harvard Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre, “Normal kilo aralığında olmak, sağlıklı bir diyet ve ılımlı egzersiz yoluyla sağlıklı vücut ağırlığını korunmak, bir kadının hamilelik şansını artırmak için yapabileceği en önemli şeylerden biridir.”


Yaşlanmak
Bir kadın genellikle 40’lı-50’li yaşlarında menopoza girer ve artık ovülasyon yapmaz, dolayısıyla hamile kalamaz. Ancak, menopoza girmeden önceki on yıl içinde bile, yumurtlamanın düzensizleştiği ve yumurta sayımının azaldığı görülmektedir. Doğurganlığın bittiğine dair resmi bir zaman yoktur ancak birçok doktor 35 yaşından sonra hamile kalmanın gittikçe zorlaştığını söyler. Ancak bu yaş her kadın için farklıdır. Bazıları daha önce perimenopoz geçirebilirken bazıları 40’lı yaşları boyunca fertil kalabilir.


Annenizin durumu
Annenize kaç yaşında menopoza girdiğini sorun. Eğer erken yaşta girdiyse muhtemelen sizde de öyle olacak. Uzmanlar, kadınların belli miktarda yumurta ile doğduğunu ve normalden daha fazla ya da az yumurta ile doğmanın genetik faktörlerle ilişkili olduğunu söylüyor. Ancak yine de annenizi de sizi de etkileyen dış faktörlerin önemi de büyüktür.


Ev kimyasalları
Çevresel Sağlık Perspektifleri’nde yayınlanan 2013 çalışmasına göre temizlik ürünlerine, böcek ilaçlarına ve endüstriyel bileşiklere maruz kalmak, çocuk sahibi olma şansını yüzde 29’a kadar düşürebiliyor. Buna ek olarak, 2015’te Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, 15 ortak kimyasalın erken menopoz ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haftanın En Çok Okunanları

To Top