MORİKA'ÇAYLAR

Elma Çayının Faydaları??

Elma çayı genellikle tarçınla birlikte hazırlanan dinlendirici bir çaydır. Kemikleri güçlendirmesi, balgam söktürücü özelliği ve öksürüğe iyi gelmesi elma çayının faydaları arasındadır. Elma ülkemizde fazla miktarda üretilir. Elma çayı hazırlamak oldukça kolaydır.

ELMA ÇAYI FAYDALARI NELERDİR?
Poşet çay olarak satın alınması ile birlikte taze olarak hazırlanabilir. İşte elma çayının faydaları şöyledir:

Bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğindeki antioksidan maddeler sayesinde hastalıklara karşı koruma sağlar. Kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Kas ve eklem ağrılarına iyi gelir. Artrit rahatsızlığına fayda sağlar. İçerdiği vitamin ve mineral maddeler sayesinde kaslardaki gerginliği azaltır. Baş ağrısına yarar sağlar.

Kansere karşı doğal bir koruyucudur. Prostat kanserine karşı faydalıdır. Kolon kanseri, karaciğer ve akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini engeller.

Kemikleri güçlendirir. İçeriğindeki C vitamini, sodyum, potasyum ve magnezyum gibi mineraller sayesinde güçlü kas ve kemiklere sahip olmayı sağlar. Yaşlılığa bağlı kemik erimesi riskini azaltır. Romatizmaya iyi gelir.

Soğuk algınlığına iyi gelir. Balgam söktürür. Öksürük ve grip için yarar sağlar.
Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kalp hastalığına neden olabilecek riskleri azaltır. Bu sayede kalp krizi ve felç geçirme olasılığını düşürür. Kan damarlarının iltihaplanmasını azaltarak kalbi güçlendirir.

Kabızlığı giderir. İçinde bulunan pektin sindirim sistemini hızlandırır. Hazımsızlığa iyi gelir. İçerdiği maddeler bağırsak parazitlerini bağlar. Aynı zamanda kolon kanserini önlemeye yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini düzenler.

Enerji verir. Zinde tutar. Sabah bir fincan elma çayı tüketmek gün boyu zinde kalmaya yardım eder.
Kolesterolü dengeler. Vücuttaki yağ oranını dengeleyerek kötü kolesterolü düşürür.

Zayıflamaya yardım eder. Düşük kalorilidir. İçeriğindeki polifenoller, kateşinler yağ yakımına katkıda bulunur. Yüksek lif içeriği nedeniyle kilo verdirir. Sindirim sistemini düzenler.

Göz sağlığını korur. Serbest radikallerin görme üzerine etkisini azaltır. Glokom, katarakt, gece körlüğü gibi göz rahatsızlıklarına iyi gelir.

Hafızayı güçlendirir. Parkinson hastalığına karşı koruma sağlar. Konsantrasyon eksikliğine iyi gelir.

Şeker hastalığına iyi gelir. Kan şekeri seviyesini düzenler.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haftanın En Çok Okunanları

To Top