MORİKA'BİTKİSEL

Kenevir Yağının Faydaları Nelerdir?

Kenevir yağı kenevir tohumlarından elde edilir. Kansere karşı koruma sağlaması, birçok cilt rahatsızlığına iyi gelmesi ve kabızlığa karşı kullanılması kenevir yağının faydaları arasındadır. Kenevir bitkisinin tohumları, sapı ve yaprakları kullanılabilir. Hastalıklara karşı kullanılmasının yanında cilt ve saç için kozmetik sektöründe de öne çıkan bir bitkidir. Birçok losyon ve sabun yapımında tercih edilir.

KENEVİR YAĞI FAYDALARI NELERDİR?

Kenevir yağı birçok faydası olması sebebiyle çeşitli şekillerde kullanılabilir. İşte kenevir yağı faydalarından bazıları:

Kansere karşı fayda sağlar. İçeriğindeki omega 3 yağları, GLA yağ asidi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Kenevir yağının kansere olan etkisi üzerine birçok araştırma yapılmıştır. Beyin kanseri, akciğer kanseri ve meme kanserine karşı iyi geldiği yönünde sonuçlara varılmıştır. Özellikle akciğer kanserinde kanser büyümesini yavaşlattığı belirtilmiştir.

Eklem ağrılarına iyi gelir. Romatoid artrit ve çeşitli eklem ağrılarına fayda sağlaması kenevir yağının faydaları arasındadır. Yapılan araştırmalarda artrit gibi birçok eklem ağrısı türüne yarar sağladığı belirtilmiştir.

Kilo vermeye yardım eder. İştah kapatır. Daha uzun süre tok hissetmenize yarar sağlar. Şeker isteğini bastırır. Bu sayede zayıflamaya etki eder.
Kabızlığa fayda sağlar. İçeriğindeki çözünür lif sayesinde sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsaklardaki probiyotik bakterileri besler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun sonucunda kabızlığa iyi gelir.

Birçok yağ asidi ve protein içerir. Özellikle mükemmel bir omega 3 ve omega 6 kaynağıdır. Bu sayede kalp damar sağlığını korur. Omega 6 yağ asidi olan GLA açısından zengindir.
Kalp sağlığını korur. Kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyecek birçok rahatsızlığa yarar sağlar. Kötü kolesterolü düşürür. İyi kolesterolü yükseltir. Kan basıncını düşürür. Tüm bunların sonucunda kalbi korur.

Yaşlanma karşıtıdır. İçeriğindeki linoleik asit sayesinde yaşlanmayı geciktirir. Erken yaşlanma belirtilerini engeller.

Birçok mineral madde içerir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir ve fosfor gibi mineral maddeleri bulundurur.

Hormonları dengeler. Hormonların dengelenmesi özellikle menopoz döneminde yarar sağlar. Menopoz dönemi sağlığı desteklenir.

Vejeteryanlar için harika bir besin kaynağıdır. İçeriğindeki omega yağ asitleri vücutta denge sağlar. Bu nedenle et yemeyen kişiler için oldukça besleyicidir.
Saç kuruluğunu önler. Saçları nemlendirir. Parlaklık verir.

KENEVİR YAĞININ SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

İyi bir antioksidandır.
Yüksek oranda E vitamini içerir.
Kolesterolü düşürür.
Sinir sistemini korur.
Kanın pıhtılaşmasını önler.
Varis oluşumunu engeller.
Kan şekerini dengeler. Şeker hastalığı için yararlı bir yağdır.
Ruh halini iyileştirir. Depresyon ve kaygıyı azaltır.

KENEVİR YAĞI NASIL TÜKETİLİR?

Bir tatlı kaşığı içilerek tüketilebilir.
Cilt rahatsızlıkları için cilde sürülerek tüketilebilir. Egzama, sedef hastalığı gibi hastalıklar için kenevir tohumu yağı, shea yağı ve lavanta yağı ile karıştırılarak cilde sürülerek kullanılabilir.
KENEVİR YAĞI İÇİLİR Mİ?
Kenevir yağı içilir. İçerek birçok rahatsızlığa fayda bulunabilir. Fakat tabii günlük önerilen miktarı aşmadan içilmelidir. Günlük genellikle 1 tatlı kaşığı içilebilir. Fazla miktarda içilirse yan etkileri görülebilir.

KENEVİR YAĞININ CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Pürüzsüz ve yumuşak bir cilde sahip olmayı sağlar. Cildin iç katmanlarına nüfuz ederek sağlıklı hücre büyümesini teşvik eder. Kozmetik sanayisinde kullanılır. Bazı losyonlara, sabunlara ve dudak balsamlarına ilave edilir.

Cildin kurumasını engeller. Derinin pul pul olup dökülmesini, tahriş olmasını ve kızarmasını önler.

Birçok cilt rahatsızlığına iyi gelir. Sedef hastalığı, egzama ve dermatit gibi cilt hastalıklarına yarar sağlar.

Cilde korur ve güçlendirir. Cildi yenileyici özelliği vardır. Yüksek oranda omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini içermesi sebebiyle yorgun ve kurumuş ciltlere çok iyi gelir.
Tırnaklara fayda sağlaması kenevir yağının faydaları arasındadır.
Cildin esnekliğini, elastikiyetini arttırır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haftanın En Çok Okunanları

To Top