MORİKA'ÇAYLAR

Kinoa Çayının Faydaları..

Kinoa çayı zayıflatma özelliği sayesinde birçok kişi tarafından aranan ve kullanılan bir çaydır. Zayıflatıcı özelliğinin yanı sıra kalbi koruması, kabızlığı gidermesi ve kan şekerini dengelemesi kinoa çayının faydaları arasındadır. Aynı zamanda önemli miktarda kalsiyum, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, çinko, demir gibi bileşikler de içerir. İçeriğindeki mineral maddelerin yanı sıra çeşitli vitaminler de bulundurur.

KİNOA ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Kinoa tohumları, arpa ve buğday kadar bilinmese de birçok ülkede çok eski yıllardan beri kullanılan tohumlardır. İçeriğindeki proteinler sayesinde sağlık açısından oldukça faydalıdır. Çay olarak hazırlanarak da tüketilebilir.

Kinoa çayının faydaları şöyledir:
Antioksidan özelliği vardır. Antioksidan özelliği sayesinde kalp, karaciğer, akciğerler, pankreas ve böbrekleri korur.

Kan şekeri düzeyini ve kandaki kolesterol oranını düzenler. Yapılan bir araştırmada, fruktozun hem glukoz hemde lipit üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasında etkili olduğu belirtilmiştir.

İyi bir kalsiyum kaynağıdır. İçeriğindeki kalsiyum oranı ile süt ürünlerine benzer. Kalsiyum, kemik, beyin ve sinir sistemi için oldukça önemlidir.

Kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. İçeriğindeki düşük glisemik değere sahip yüksek kaliteli proteinler ve karbonhidratlarla birlikte, omega 3, omega 6 yağ asitleri ve antioksidanlar içerir. Bu bileşikler de kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Genç ve orta yaştaki insanlar üzerinde yapılan çalışmalar, kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürdüğünü doğrulamıştır.

Kabızlığa iyi gelir. İçeriğindeki lif sebebiyle sindirim sistemini rahatlatır, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Bu da bağırsaklardaki gaz, şişkinlik, kabızlık ve ağrının azalmasını sağlar.

Safra taşı oluşumu riskini azaltır. İçeriğindeki lif sayesinde safra taşı oluşumunda etkili olan safra suyunun salınımının azaltılması sağlanır. Bu sayede de safra taşı oluşması engellenebilir.

Yüksek oranda magnezyum içerir. Vücuda magnezyum alınmasıyla, kalp ve kemik sağlığı korunur, kan şekeri seviyeleri düzenlenir, osteoporoz ve astıma yakalanma riski düşer. Günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 48’ini karşılar.

KİNOA ÇAYI ZAYIFLATIR MI?
Kinoa çayı iştahı kapatıcı özelliğe sahiptir. İştah kapatması sebebiyle daha az yemek yemeyi sağlar. Bu özelliği ile zayıflamak isteyenlere yardımcı olur. Aynı zamanda kabızlığı önlemesi, bağırsakları rahatlatması sebebiyle de şişkinliği giderir, kilo vermeyi teşvik eder. Ayrıca çok düşük yağ içeriğine sahiptir. 100 gram kinoa sadece 120 kalori ve 2 gram yağ içerir.

KİNOA ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?
Kinoa çayı nasıl yapılır yada kinoa çayı evde nasıl hazırlanır gibi sorular birçok yerde karşımıza çıkmaktadır. Kinoa çayı genellikle bitkisel çay şeklinde hazır olarak satılmaktadır. Hazır olarak paketlenmiş çay paketli olarak alınarak içinden tek kullanımlık bir çay seçilir. Kinoa çayı bir fincan sıcak suyun içinde 5 dakika demlenerek hazırlanabilir.

KİNOA TOHUMU ÇAYI NASIL KULLANILIR?
Kinoa çayı kullananlar günde iki kez aç karnına yemeklerden önce tüketilebilir. Etkilerini görmek için düzenli kullanmak gereklidir. Genellikle kinoa çayı zayıflama etkisinin görülmesi için kullanılır. Düzenli kullanımıyla yağ yakımına, iştahın kapanmasına ve kabızlığın giderilmesine fayda sağlar. Kinoa çayı kullananlar genellikle zayıflamak, forma girmek ve kabızlıktan kurtulmak gibi etkilerini görmek için çayı satın alırlar.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haftanın En Çok Okunanları

To Top