MORİKA'BİTKİSEL

REFLÜ TEDAVİSİ İÇİN BİTKİSEL YÖNTEMLER NELERDİR?

Reflü bitkisel tedavisi için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Elma sirkesi, zencefil, adaçayı gibi bitkiler reflü tedavisi için kullanılabilir. Stres, aşırı miktarda çay, kahve yada alkol tüketimi, düzensiz yemek alışkanlığı gibi durumlar reflüye sebep olabilir. Tedavi edilmezse yemek borusu tahrişi ve özofagus kanseri gibi sonuçlar doğurabilir.

Reflü bitkisel tedavisi için kullanılan bitkiler şöyledir:

Rezene reflüye iyi gelir. Bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı rezene tohumu atın. Bu şekilde kaynatın. 10 dakika demlendikten sonra süzerek için. Birkaç gün boyunca bu şekilde rezene tüketebilirsiniz. Ayrıca yemeklerden sonra yarım tatlı kaşığı kadar rezene tohumu da çiğneyebilirsiniz.

Elma sirkesi tüketebilirsiniz. Bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı elma sirkesi ilave edin. Yemeklerden 30 dakika kadar önce karnınız açken bu karışımı için. Bir ay uygulayabilirsiniz. Bu sayede mide asidiniz dengelenir. Sindirim sistemi rahatlar.
Yumurta akı ve zeytinyağı yarar sağlar. İki çay kaşığı zeytinyağının içine bir yumurtanın akı eklenir. Karışım bu şekilde hazırlanarak tüketilir.

Meyan kökü fayda sağlar. Bir bardak suya yarım tatlı kaşığı toz şeklindeki meyan kökünü ilave edin. Bu şekilde kaynatın. Yemekten yarım saat önce süzerek için. Bir hafta boyunca günde iki kez bu şekilde uygulama yapabilirsiniz. Bu uygulama mide duvarını onararak yanma ve iltihaplara iyi gelir. Mideyi güçlendirir.
Tarçın mide yanmalarına iyi gelir. Günlük içilen içeceklerin içine yada tatlılara tarçın ilave edilebilir.

Adaçayı reflü tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Bir tatlı kaşığı adaçayı ile iki tatlı kaşığı limon otu karıştırılır. Bir bardak su kaynatılır. Hazırlanan karışımdan bir tatlı kaşığı alınarak sıcak suya ilave edilir. Yemeklerden sonra bu karışım içilir.
Kimyon kullanmak mide yanmasını dindirir. Yemeklerinize kimyon ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı kimyon tohumu atılır. 5-10 dakika demlendirilerek süzülür. Bu karışımdan bir bardak yemeklerden sonra içebilirsiniz.

Karbonat mide ekşimelerini rahatlatır. Bu etkisi için bir bardak suyun içine 1,5 çay kaşığı karbonat eklenerek karıştırılır. Bu karışım içilir. Tansiyon hastalarının karbonat tüketmemesi tavsiye edilir. Aynı zamanda karbonatlı su karışımını uzun süre içmemeniz önerilir.

Yulaf ezmesi iyi gelir. Yoğurt yada süt ile yulaf ezmesi karıştırılarak tüketilirse fayda sağlar.

Hurma tüketebilirsiniz. Bir bardak suyun içine 3 adet hurma atılarak su kaynatılır. Kaynayan su ılındıktan sonra içilir.

Fesleğen ile fayda sağlanır. 5 bardak su kaynatılır. İçine 15 gram kurutulmuş fesleğen ilave edilir. Yemeklerden sonra günde toplamda 3 kez olacak şekilde bir bardak içilir.
Elma tüketebilirsiniz. Yemeklerden sonra elma yemek sindirimi rahatlatır. Hazımsızlığı giderir.

Zencefil reflü tedavisi için etkilidir. Bir bardak su kaynatılır. İçine zencefil atılır ve içilir. Bu sayede mide güçlendirilir.

REFLÜ NASIL İYİLEŞİR?

Yatmadan önce yemek yememeniz tavsiye edilir.
Sigara veya alkol kullanıyorsanız bırakmalı yada azaltmalısınız.
Kavun, ananas, muz ve papaya gibi meyveler yarar sağlar. Sindirimi rahatlatarak midedeki yanmayı alır.

Fazla kilolu olan kişiler zayıflamalıdır.
Yemeklere yada salatalara maydanoz eklenebilir.
Yemekten sonra birkaç badem tüketmek iyi gelir.
Yüksek yastıkta uyumanız önerilir.
Sakız çiğneyebilirsiniz. Sakız çiğnemek mide asidini dengelemeye yardım eder.

REFLÜ NEDİR?

Reflü, yediğimiz ve içtiğimiz besinlerin yemek borusundan dönerek ağızdan geri gelmesiyle görülür. Göğüs kafesinin altındaki özofagus denilen kısımda yanma hissi oluşur. Mide asidi yukarı çıkar. Ağızda acı bir tat oluşur. Yemek yerken yutmada zorluk çekilebilir.

REFLÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Alt göğüs kısmında yanma hissi
Ağızda ekşi, acı yada asidik bir tat
Midenin ekşimesi
Eğilirken yada yatarken midede yanma hissi
Öksürük
Boğaz ağrısı
Göğüs ağrısı

REFLÜ NEDEN OLUR?

Mide asidinin yukarıya çıkmasından olur. Asidin yukarıya çıkması ile göğüs kısmına bir acı yayılır. Bu acı bazen boğaz ve boyun bölgesinde de hissedilir.

Düzenli kahvaltı etmemek
Düzensiz yemek alışkanlığı
Obezite yada aşırı kilo
Fazla miktarda çay ve kahve tüketimi
Stres, aşırı sinirlilik
Hamilelik
Aşırı miktarda yemek
Fazla miktarda baharatlı yada yağlı yiyecekler yemek
60 yaşının üzerinde olmak
Aşırı miktarda alkol tüketimi
Mide fıtığı
Yemeklerden sonra hemen uyumak
Bazı ilaçlar

REFLÜYE NEDEN OLAN BESİNLER NELERDİR?
Bazı besinler reflüye sebep olabilir. Bu besinlerin aşırı tüketimi ile mide asidi dengesi bozulur.

Soğan ve sarımsak
Çay, kahve
Süt
Turunçgiller
Nane
Kızartmalar
Lahana
Çikolata
Domates
Gazlı içecekler

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haftanın En Çok Okunanları

To Top